Halál a Níluson kritika (spoiler mentes)

Halál a Níluson kritika (spoiler mentes)

2022-02-23 22:23:57 - Pankó Evelin - Blog » Kritika » Halál a Níluson kritika (spoiler mentes)

Kenneth Branagh rendező szakértelmét több oldalról is meg tudjuk figyelni, mert idén két filmjét, a Belfastot és a Halál a Níluson-t is egyszerre vetítik a mozikban. Habár mindkét premierje kicsit csúszott, nem bánkódunk, mert ahogy a közmondás is tartja: jobb később, mint soha. Szinte egy teljes évet vártunk arra az adaptációra, ami Agatha Christie egyik leghíresebb regényéből csemegézik. Ez már a harmadik alkalom, hogy a legendás krimi író művét forgatja egy rendező a kezei között, mert először 1978-ban, majd 2004-ben is elkalandozhattunk Poirottal a 20. századi Egyiptomba.

A kedvenc belga nyomozónk, Poirot (Kenneth Branagh) most egészen a bajuszának a történetéig kalauzol vissza minket, pontosabban egy 1914-es világháborús övezetbe, ami a sokk és a szívfájdalom jegyében indítja meg a filmet. Legközelebb 1937-ben találkozunk vele London egyik népszerű szórakozóhelyén, ahol éppen két közeli barátnő, Linnet (Gal Gadot) és Jacqueline (Emma Mackey) sodorta magát igazán kínos szituációba. Talán az egyetlen tanulság, amit le lehet vonni a filmből, hogy más kezéről ne csapjunk le egy vőlegényt sem, mert nagy árat fizetünk vele. De semmit sem lehet tenni, ha az ember szerelmes lesz, még akkor sem, ha Jacquelin meglévő jegyességét kell emiatt felbontani, majd boldogan elmenni egy hajós nászútra olyan emberek kíséretében, ahol szinte mindenkinek bőven elég indoka lenne megölni az újdonsült feleséget. Poirot erre az esküvői körútra természetesen több okból kifolyólag is meghívást kapott. Ám egy hívatlan vendég is megérkezik a fedélzetre. 

Természetesen a tipikus "ki a gyilkos?" történetszál sem maradhat ki egyetlen Agatha krimiből, így nem tekinthető spoilernek, ha azt mondjuk, hogy a Karnak fedélzete literális vágóhíd lesz, sorra hullani fognak az áldozatok. A meghívott vendégek közül egy kicsit mindenki árnyékos magánélettel rendelkezik és Linnet hatalmas vagyonára különböző módon, de fáj a foguk. Ilyen Linnet keresztanyja, az ügyvédje, a férje, a cselédje, az orvos, de még Jacquelinet is. 

A Halál a Níluson hajója legalább olyan lassan halad, mint maga a történet. Egy teljes félidőt kell várnunk ahhoz, hogy megtörténjen a rejtély középpontjában álló gyilkosság. Az első félidőben kiderül, hogy kik lesznek a karaktereink, és megalapozzák azokat a cselekedeteket, amelyek később nyommá válnak. Nem túlzás azt sem kijelenteni, hogy a film csak akkor élvezetes, amikor Poirot-ra összpontosít. Branagh látszólag élvezi a lehetőséget, hogy eljátssza a mesternyomozót, és az előadása is teljesen élvezetes. De csak az utolsó fél órában pörög fel a film mindenki kedvenc jelenetével: az összes gyanúsított ugyanabban a szobában, Poirot pedig módszeresen elmeséli a történetét, mielőtt megoldja a rejtélyt. Ez a befejező rész azt a szórakozást és energiát tartalmazza, ami a film nagy részéből hiányzik. 

A Halál a Níluson gyönyörű jeleneteket tartalmaz és Egyiptomot is nagyszerű (CGI) háttérként használja fel a hajón zajló összes kellemetlen eseményhez. Egy gyilkossági rejtélynek azonban izgalmasabbnak kell lennie! Még Branagh-nak a nagyszerű Poirotba fektetett munkája sem tudja megadni azt a szikrát, ami szükséges ahhoz, hogy az unalmas jeleneteket és a többnyire lapos karaktereket kompenzálja. 


 

A cikkhez kapcsolódik:

A cikkben megemlített színészek, filmek és sorozatok adatlapjai, egy kattintással megnézhetitek a filmek előzeteseit vagy kattinthattok egy színész, sorozat adatlapjára.

Halál a Níluson

Hercule Poirot belga nyomozó egyiptomi vakációja egy elbűvölő folyami gőzhajó fedélzetén egy rettenetes gyilkosság felkutatásába csap át, amikor egy tökéletes pár idilli nászútja tragikusra fordul.

Tovább

Gal Gadot

Gal Gadot (1985. április 30. –) izraeli származású modell, színésznő. Ismert szerepei a Halálos iramban-sorozatban Gisele Yashar, és a legendás ógörög szuperhősnő, Wonder Woman. Édesanyja tanár, édesapja pedig mérnök. A családnak lengyel, osztrák, német, cseh és zsidó gyökerei vannak. Eredetileg biológiával szeretett volna foglalkozni, de később a jogi pálya érdekelte. Eközben modellkedéssel is foglalkozott, 18 éves korában megnyerte a Miss Israel szépségversenyt. Ezután húszévesen bevonult az izraeli hadseregbe, a kétéves kötelező katonai szolgálatára. Esélyes volt A Quantum csendje című James Bond-mozi női főszerepére is, de azt végül Olga Kurylenko szerezte meg. A Maxim magazin fotósorozata irányította rá először a figyelmet, azután a Bubot című modellkedéssel foglalkozó filmben kapott főszerepet. Nemzetközileg a Halálos Iramban-sorozat három filmje tette ismerté, ahol Gisele Yashar szerepében a Halálos iram, Halálos iramban: Ötödik sebesség, Halálos iramban 6. című részekben bukkant fel. Igazi hírnevet azonban a 2016-os Batman Superman ellen – Az igazság hajnala című film szerzett neki, ahol a legendás ógörög szuperhősnő, Wonder Woman szerepébe bújhatott. Ezután készült el a karakter önálló filmje, majd ugyanőt alakítja Az Igazság Ligája című kalandfilmben is.

Tovább

Kenneth Branagh

Kenneth Charles Branagh 1960. december 10-én született Észak-Írországban, Belfastban. 23 éves korában lett a Royal Shakespeare Company tagja, ahol az V. Henrikben és a Rómeó és Júliában is főszerepet kapott. Az RSC-t hamar túl személytelennek találta, így megalapította saját társaságát, a Renaissance Theatre Companyt. 1989-ben, 29 évesen forgatta le az V. Henriket, melynek egy személyben volt rendezője és főszereplője is. Filmben, melyet két kategóriában jelöltek Oscar-díjra későbbi feleségével, Emma Thompsonnal játszott együtt. 1993-ban újabb Shakespeare adaptációval állt a közönség elé (Sok hűhó semmiért – 1993), majd 30 évesen megjelentette önéletrajzát is. 1994-ben került a mozikba következő filmje, a Mary Shelley's Frankenstein, melynek főszerepét Robert De Niro játszotta. A kritikusok keményen bírálták az alkotást, mely a közönség körében sem örvendett nagy népszerűségnek. A renoméját az 1996-os nagysikerű Hamlettel szerezte vissza, melynek egy személyben volt írója és rendezője is, ezt követően több filmben (Sztárral szemben – 1998, Wild Wild West - Vadiúj vadnyugat – 1999, Irány eldorádó – 2000). és sorozatban (10 nap a háborúig, Wallander) is feltűnt. 2011-ben megkapta a Marvel-képregényadaptáció, a Thor rendezői székét, mellyel óriási sikereket ér el világszerte. Még ugyanebben az évben került bemutatásra a közönség- és kritikuskedvenc Egy hét Marilynnel (2011), melyben színészként is közreműködött. Kennet Branagh 1995-ben vált el Emma Thompsontól, jelenlegi második feleségével, Lindsay Brunnock-kal él együtt.

Tovább




  • Film adatlapok: 609263
  • Sorozat adatlapok: 54464
  • Színész adatlapok: 1541274
  • Kommentek: 59
  • Film listák: 148
  • Sorozat Listák: 40
  • Színész listák: 19
  • Cikkek: 172