×

Színész ajánlása a listára

Kezdje el begépelni a beküldeni kívánt film-sorozat-színész nevét és válasszon a listából.

A világ leggazdagabb színészei 2021-ben

Ebben a listában összegyűjtöttem a 2021-es évben a legtöbb vagyonnal rendelkező színészeket, a leggazdagam színész 1 milliárd dolláros vagyonnal indul és a listán a "legszegényebb" Vin Diesel mindössze 225 millió dollárral rendelkezik. A Madea franchise-nak és a Tyler Perry Studiosnak köszönhetően nagyjából 1 milliárd dolláros nettó vagyonával Tyler Perry a világ leggazdagabb színésze, őt követi Jerry Seinfield (2. 950 millió dollár), Shahrukh Khan (3. 600 dollár) millió); és Tom Cruise (4. szám, 580 millió dollár). Tyler Perry New Orleansban, Louisianában született és nőtt fel.

Hozz létre te is egy hasonló listát, a listák létrehozásához nem kell mást tenned mint regisztrálni az oldalunkon, és máris létrehozhatsz film, sorozat vagy színész listákat, amit megmutathatsz ismerőseidnek és persze az oldal látogatóinak.

Hiányzik egy színész a listáról? Ezt a listát te magad is alakíthatod, mert a lista létrehozója engedélyezte a listára való ajánlást. Regisztráció után bárki küldhet be a listára elemeket amiről értesítést kap a lista létrehozója, és ha jónak találja az ajánlatot elfogadhatja.


avatarWakanda DC

42 elem a listán
A világ leggazdagabb színészei 2021-ben
A világ leggazdagabb színészei 2021-ben

A világ leggazdagabb színészei 2021-ben lista elemei

1

Tom Cruise

Thomas Cruise Mapother 1962. július 3-án született a New York állam béli Syracuse-ban. Egy testvére van, Lee Ann. Gyerekkorában sokat költöztek, ezért többször kellett iskolát váltania, és nehezen ment neki a tanulás is. 1974-ben szülei elváltak, Tom és testvére anyjánál maradt. A legtöbb színészhez hasonlóan karrierjét színházakban, de kisebb filmszerepeket is kapott (Végtelen szerelem – 1981, A kívülállók – 1983). 1983-ban a Kockázatos üzlet című filmben nyújtott alakításával hívta fel magára a figyelmet, melyet olyan alkotások követtek, mint a Tökéletes mozdulatok (1983) és a Legenda (1985). 1986-ban főszerepet játszott a Top Gunban, melynek köszönhetően világhírnévre tett szert. 1988-ban a Koktél és az Esőember című filmekben láthattuk., 1989-ben pedig karrierje egyik mérföldkövéhez érkezett, amikor a Született július negyedikén (1989) című filmben nyújtott alakításáért Oscar-díjra jelölték. Legismertebb filmjei a '90-es évekből az Egy becsületbeli ügy (1992), A cég (1993), az Interjú a vámpírral (1994), a Jerry Maguire - A nagy hátraarc (1996), valamint a Magnólia (1999). Bár már 1996-ban is ismert színésznek számított, karrierjében az áttörést a Mission: Impossible példátlan sikere hozta meg, mely több film több folytatást is kapott. Az ezredforduló után a Mission Impossible franchise részein kívül olyan hollywoodi szerprodukcióban tűnt fel, mint a Vanília égbolt (2001), a Különvélemény (2002), a Collateral - A halál záloga (2004), a Világok harca (2005), a Trópusi vihar (2008), a Valkűr (2008), a Mindörökké rock (2012), a Jack Reacher (2012), a Feledés (2013) vagy A holnap határa (2014). 1987 és 1990 között Mimi Rogers volt a felesége. Még a válás évében, 1990-ben elvette Nicole Kidman színésznőt. A '90-es évek hollywoodi álompárjának nem született gyermeke, Isabella Jane-t és Connor Antony-t örökbe fogadták. 2001-ben elváltak, ezután követően három évig Penélope Cruzzal alkotott egy párt. 2006-ban feleségül vette Katie Holmest, és még ugyanebben az évben megszületett kislányuk, Suri. Kapcsolatuk 2012-ben válással végződött.

Tom Cruise adatlapja Tom Cruise összes filmje

2

Adam Sandler

Adam Sandler (Brooklyn, New York, 1966. szeptember 9. –) amerikai színész, producer. Végzettségét tekintve bölcsész. 1966. szeptember 9-én született Brooklynban (New York), zsidó családban, Judy és Stanley Sandler gyermekeként. A felmenők mindkét ágon orosz bevándorlók leszármazottai. Felesége (2003) Jackie Sandler, akitől két gyermeke született. Életéről keveset tudni, mivel teljes mértékben elzárja családját és magánéletét a médiától. Mióta az eszét tudja, mulattatni akart, és ezt tette akkor is, amikor a New York University szemesztereit látogatta. Tizenhét éves (1983) kora óta lépett fel különféle klubokban stand-up komikusként, mígnem felfedezője, Dennis Miller bemutatta a Saturday Night Live producerének. 1990-1995 között a sztár lankadatlan gyártotta a poénokat, olyan visszatérő témákban, mint a maszturbáció, valamint a tanárok és a közhivatalnokok kíméletlen kigúnyolása. Mikor filmes karrierje útján igencsak megindult, otthagyta a show-világot. A Pancserockban, a Csúcsfejekben és a Segítség, karácsony!-ban kapott kisebb szerepek után a Billy Madisonnal debütált főszereplőként, ahol már a forgatókönyvbe is besegített. Sandlernek a sikert végül az 1998-as év hozta, amikor leforgatta a Nászok ásza című romantikus vígjátékot Drew Barrymore partnereként, majd A vizesnyolcast, mely 39 millió dollárt jövedelmezett az első hétvégén. Eztán következett az Apafej, mely két millióval felülmúlta az előbbi debütálását. Adam általában a haverokkal, barátokkal filmez ilyen például Nick Swardson, Chris Rock, Kevin James vagy Rob Schneider akik majdnem minden filmjében felbukkannak akár nagyobb akár kisebb szerepekben.

Adam Sandler adatlapja Adam Sandler összes filmje

3

Robert De Niro

Filmes karrierjét 1969-ben Brian De Palma "The Wedding Party" című alkotásában kezdte. 1973-ra már kétszer elnyerte a New York-i Filmkritikusok díját a legjobb mellékszereplő kategóriában a "Bang the Drum Slowly" és Martin Scorsese rendezésében bemutatott Aljas utcák (Mean Streets) című filmekben nyújtott alakításáért. A fiatal maffiózó, Vito Corleone ábrázolásáért a Francis Ford Coppola rendezte Keresztapa 2. (The Godfather Part II) című filmben az Akadémia a legjobb mellékszereplőnek járó szobrocskával tüntette ki, 1974-ben. Második Oscarját 1980-ban, a szintén Scorsese rendezte Dühöngő bika (Raging Bull) című filmben nyújtott alakításáért kapta. De Nirót következő munkáiért jelölték további Oscar-díjra: Taxisofőr, A rettegés foka (Cape Fear), A szarvasvadász (The Deer Hunter), Ébredések (Awekenings). 1988-ban Jane Rosenthallal együtt Tribeca Productions néven saját vállalatot hozott létre, mely számos film elkészítését tette már lehetővé, melyekben De Niro producerként, rendezőként és színészként is közreműködött. Néhány Tribeca-produkció, De Niro szereplésével: Viharszív (Thunderheart), A mecénás szeretője (Mistress), A hűtlenség ára (Faithful).

Robert De Niro adatlapja Robert De Niro összes filmje

4

Dwayne Johnson

Dwayne Douglas „The Rock” Johnson (Hayward (Kalifornia), 1972. május 2. –) amerikai színész, testépítő és profi pankrátor. Első filmes szerepeit televíziós sorozatokban kapta: az Azok a 70-es évek show-ban saját apját, Rocky Johnsont játszotta, de szerepelt a Star Trek: Voyager és A hálózat csapdájában egy-egy epizódjában is. 2001-ben debütált a mozivásznon A múmia visszatérben. A Skorpiókirály című film első forgatási napja után a rendező született akcióhősnek nevezte, mondván, hogy "Ez a fickó mindent tud.". Birkózói tapasztalatát hasznosítani tudta a munka során. Az összes kaszkadőrjelenetben ő maga látható. Ezeket két újabb akció követte, Az Amazonas kincse, amiben Seann William Scott mellett játssza a főszerepet és amiért jelölték az MTV Movie Award díjára, majd az Emelt fővel című thriller. 2005-ben Arnold Schwarzenegger utódjaként kezdték el emlegetni. Mellékszereplőként feltűnt a Csak lazán! című vígjátékban, majd az azonos nevű számítógépes játékból készült Doom című sci-fi-horrorban. A káosz birodalmában nyújtott alakítása miatt a Cannes-i filmfesztiválon Arany Pálmára jelölték, annak ellenére, hogy a mozit negatív kritikákkal illették. Filmbeli partnerei Seann William Scott és Sarah Michelle Gellar voltak. A 2006-ban a mozikba kerülő Erőpróbában egy javítóintézet felügyelője, aki a fiatalokat felelősségtudatra, kitartásra és önuralomra próbálja nevelni, így összehoz egy futballcsapatot, hogy a szezonon való indulást célként kitűzve kihívás elé állíthassa őket. 2007-ben a Disney családi komédiájában, a Gyerekjátékban egy menő focicsapat sztárhátvédjét alakítja, akinek életében egyik pillanatról a másikra feltűnik a kislánya, akiről addig nem is tudott. A Zsenikém – Az ügynök haláli című vígjátékban mellékszereplő volt. 2007-ben bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, mint élete első főszerepéért legnagyobb fizetést bezsebelő (5,5 millió USD) színész.[6][7][8] 2008-ban jelölték a "Kedvenc filmszínész" címérére a Nickelodeon Kids' Choice Awardson, de helyette Johnny Depp kapta meg, A Karib-tenger kalózai: A világ végén című filmjéért.[9][10] 2009-ben az 51-es bolygó című animációs filmben Chuck Baker figurájának kölcsönözte a hangját. Ebben az évben földönkívüli gyerekeket fuvarozó taxisofőrként játszott a Boszorkány-hegy című kalandfilmben. 2010-ben főszerepet alakított a Rohanás és a Fogtündér című mozikban és egy kameo-alakításban a Pancser Police-ban Samuel L. Jackson, Will Ferrell és Mark Wahlberg oldalán. 2011-ben a Halálos iramban: Ötödik sebesség című filmben tűnt fel,valamint 2013-ban a Halálos iramban hatodik részében, mindkettőben Vin Diesel és Paul Walker a partnere.

Dwayne Johnson adatlapja Dwayne Johnson összes filmje

5

Mel Gibson

Mel Columcille Gerard Gibson (Peekskill, New York, 1956. január 3. –) amerikai születésű, kétszeres Oscar és Golden Globe díjas ausztrál színész, filmrendező és producer. Legemlékezetesebb szerepei: Max Rockatansky a Mad Max mozifilmsorozatban, és a Halálos fegyver (Lethal Weapon) sorozat főszerepei. Ő rendezte az Oscar-díjas A rettenthetetlen (Braveheart) című filmet, melynek főszerepét is eljátszotta, valamint ő rendezte a 2004-es A passió (The Passion of the Christ) és a 2006-os Apocalypto című filmet is. Még 1985 februárjában megkapta a People magazin „legszexibb élő férfija” címét. Gibson Peekskillben, New York államban született, Hutton Gibson és Anne Reilly Gibson tíz gyermeke közül a hatodikként. A család még örökbe fogadott egy gyermeket, így a gyermekek száma tizenegyre nőtt. Mel egyik öccse, Donal Gibson szintén színész lett. Noha Gibson hangoztatja amerikai állampolgárságát, tizenkét éves korától (1968) Ausztráliában él. A Jeopardy! című tévéműsorban 1968-ban aratott sikerét követően Gibson apja egész családját Sydneybe költöztette: egyrészt így tiltakozott a vietnámi háború ellen, amely miatt idősebb fiait a besorozás veszélye fenyegette, másrészt úgy gondolta, hogy az amerikai társadalomban történt változások erkölcstelenek. Gibson korai filmjeiben szembeötlő emlékezetes ausztrál akcentusa, pl. Tim, 1979. Karrierje felívelése ugyanebben az évben a Mad Max című akciófilmmel indult. Néhányan kritizálták Mel Gibsont és apját hagyományos katolikus hitük és politikai nézeteik miatt, ami az antiszemitizmus és a holokauszttagadás vádját is rájuk hozta. Miután megalapozta nevét és anyagi helyzetét a Mad Max és a Halálos fegyver sorozattal, Gibson megrendezte és főszereplője volt az Oscar-díjas A rettenthetetlen című filmnek. A film rendezőjeként ő lett a 6. Oscar-díjas színészből lett filmkészítő, megkapva a Legjobb rendezőnek járó szobrot. 2004-ben a nagy sikerű A passió rendezője és producere volt, amely filmben Jézus utolsó óráit vitte vászonra. Mel Gibsont Ausztrália tiszti fokozatú érdemrendjével tüntették ki. 2004-ben a Forbes magazin „a világ legbefolyásosabb sztárjai”-nak listáját is vezette. Karrierje kissé leszállóágba került azután, hogy 2006 júliusában rendőrök ittas vezetésen kapták és a színész részegen dühöngve antiszemita megjegyzéseket tett. (A két évvel korábban bemutatott A passió c. filmje kapcsán is már megfogalmazódtak ilyesfajta kritikák vele szemben.) Később azt mondta, hogy régóta alkoholproblémái vannak.[4] Ezt a botrányt tetézte azzal, hogy négy évvel később akkori orosz származású barátnőjét – akiért hét addigi gyermeke anyját hagyta ott 26 év házasság után – többször tettleg bántalmazta, közös gyermekük jelenlétében is. A színész végül egyéves próbaidőt kapott és kötelező indulatkezelési terápián kellett részt vennie. 2010-ben mutatták be a Sötétség határán című krimijét, amiben öt év után ismét kamera elé állt, de a film nem volt túl sikeres alkotás. A következő filmje a 2011-es A hódkóros, amiben egy plüss hóddal beszélgető menedzsert alakít. 2012-ben a Börtönregény című akciófilmben szerepelt, ezt követte a 2013-as Machete gyilkol és a 2014-es A feláldozhatók 3. . Majd 2016-ban Az utolsó emberig című akciófilmben az apát alakítja, aki a lányát védi.

Mel Gibson adatlapja Mel Gibson összes filmje

6

George Clooney

George Timothy Clooney amerikai színész, filmrendező, és aktivista 1961. május 6-án született. Elsőként 1978-ban debütált színészként a televízióban, majd elnyerte Dr. Doug Ross szerepét a nagy sikerű orvosi drámában, a Vészhelyzetben. 1994 és 1999 között volt jelen a sorozatban és két Primetime Emmy-díjat is bezsebelt az alakításért. Munkája során egyre csak gyűjtötte a vezető filmszerepeket, beleértve a szuperhősfilm Batman & Robin (1997) és a bűnügyi komédiát az Out of Sight-ot (1998) is, amelyben először dolgozott együtt Steven Soderbergh rendezővel, akivel hosszú ideig munkatársak lettek. 1999-ben megkapta a főszerepet a Három Királyokban, melynek története az Öböl-háborúban játszódik. Clooney igazi hírnévre a 2001-ben megjelent Ocean Elevennel tett szert. A nagy rablás kidolgozásáról és megvalósításáról szóló vígjáték olyan sikeres lett, hogy a film készítői további két filmet készítettek még a témában, s Cloneey mindegyikben főszerepet kapott. Egy évvel később rendezőként is debütált. Ő rendezte az életrajzi kém komédiát az Egy veszedelmes elme vallomásait. Ezt követte a Good Night című történelmi dráma, majd a sport-komédia Leatherheads (2008), a The Ides of March-t (2011) című politikai dráma, valamint a háborús Műkincsvadászok (2014). Clooney Oscar-díjat nyert a legjobb mellékszereplő kategóriában a Közel-Keleten játszódó thriller, a Sziriana kapcsán (2005), majd ezt követően megszerezte a legjobb színész jelöléseket a jogi thriller Michael Clayton (2007) és a vígjáték-dráma, az Egek ura (2009) című filmekért. 2013-ban megkapta az Oscar-díjat Az Argo-ackió (2013) filmben nyújtott szereplésért. Ő az egyetlen olyan színész, akit már hat különböző kategóriában jelöltek Oscar-díjra. 2009-ben Clooney szerepelt a Time éves kiadásában a Time 100-ban, mint a "legbefolyásosabb emberek a világban" egyik kiválóságaként.

George Clooney adatlapja George Clooney összes filmje

11

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone (vagy Sly Stallone néven) ismert amerikai színész, forgatókönyv-író, rendező és festő. Leginkább akciófilm-szerepeiről híres, az általa játszott két leghíresebb karakter a boxoló Rocky Balboa és a katona John Rambo. 2010.december 7-én még a boxolók Hall of Fame-jébe (Hírességek Csarnoka) is beszavazták.

Sylvester Stallone adatlapja Sylvester Stallone összes filmje

13

Jackie Chan

Jackie Chan, születési nevén Chan Kong-száng (Hallgat hallgat) (Hongkong, 1954. április 7. –) Oscar-életműdíjas hongkongi színész, harcművész, harckoreográfus, kaszkadőr, komikus, rendező, producer, forgatókönyvíró, énekes és vállalkozó. Jackie hírnevét magas szintű harcművészi képzettsége mellett elsősorban akrobatikus harc- és kaszkadőrstílusa, komikus szerepei, improvizatív eszközhasználata és veszélyes kaszkadőrmutatványai alapozták meg. Az 1970-es évek óta szerepel a filmvásznon, több mint 100 filmben játszott már, valamint számos képregényt és videójátékot is mintáztak róla. Leghíresebb filmjei közé tartozik a Részeges karatemester, a Rendőrsztori, a Balhé Bronxban és a Csúcsformában. 2010-ben A karate kölyök című filmjét vetítették a mozik. Hazájában bevétel szempontjából legsikeresebb filmje a 2017-ben bemutatott Kung Fu jóga. Csillagot kapott a Hollywood Walk of Fame-en (Hírességek sétányán) és a hongkongi Csillagok sugárútján. 2016-ban Életműdíjat kapott az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémiától. Aktívan foglalkozik énekléssel, számos popzenei albuma jelent meg, és több filmjének betétdalát is ő maga énekli. Sikeres üzletember, számos cég, többek között egy étteremlánc és egy mozihálózat tulajdonosa. Gyakori magyar hangja Kassai Károly és Háda János.

Jackie Chan adatlapja Jackie Chan összes filmje

14

Arnold Schwarzenegger

Világszerte népszerű filmszínész, sportoló, üzletember és közéleti személyiség. Stájerország egy eldugott falujában született. Kicsi gyermekkorától a sportnak élt. Kamaszként futballozott és súlyt emelt, tizennyolc évesen pedig áttért a testépítésre. Húszévesen Mr. Universe lett, majd további 12 világbajnoki címet szerzett a sportágban. Filmes karrierje 1977-ben, a Pumping Iron című egész estés dokumentumfilmmel indult. Ezt követően a film rendezője, Bob Rafelson azonnal szerződtette őt a Maradj éhen! egyik szerepére. Alakításáért Arany Glóbusszal jutalmazták a Legjobb Debütáns kategóriában. 1978-ban a Kaktusz Jack című westernkomédiában Kirk Douglasszel és Ann-Margrettel játszott. John Milius 1982-es filmje, a Conan, a barbár jelentette számára az áttörést, de az igazi sikert 1983-ban James Cameron Terminátor-a hozta meg a számára. Ettől kezdve Schwarzenegger neve a nyolcvanas években készített filmjeinek köszönhetően - gyakorlatilag összeolvadt az akcióhős fogalmával. 1988-ban, azért hogy szerepskatulyájából kitörjön, az Ikrek című vígjátékban komikusként is bemutatkozott. A film sikerén felbuzdulva 1995-ben újra összeálltak Danny DeVitóval és Ivan Reitman rendezővel egy közös munkára. A Junior szintén elnyerte a közönség tetszését. Schwarzenegger következő komédiája a Hull a pelyhes volt, amelyben Jim Belushival játszott. Első rendezése a Mesék a kriptából című sorozat egyik epizódja volt, amelyet a Karácsony Connecticutban követett. Schwarzenegger 1979 óta a Paralimpiai Játékok súlyemelés-edzője. Több testedzésről, egészséges életmódról szóló sikerkönyv szerzője. 1997-ben a Mozitulajdonosok Szövetsége neki ítélte a Humanitásért Díjat. Kitüntetéseket kapott továbbá az emberi jogok védelmében kifejtett aktivitásáért és a Holocaust-kutatások támogatásáért. 2003-ban Kalifornia kormányzójává választották.

Arnold Schwarzenegger adatlapja Arnold Schwarzenegger összes filmje

15

Will Smith

Willard Christopher Smith Jr. 1968. szeptember 25- én született a pennsylvaniai Philadelphia városában. Édesanyja, Caroline Bright iskolaigazgató volt, apja, id. Willard Carroll Smith pedig mérnök. Megnyerő és ravasz viselkedésével nyerte el a "Prince" becenevet - ebből lett később a Fresh Prince művésznév, Smith ugyanis gyerekkorába kezdett rappelni, majd egyik barátjával, Jeff Townesszal (D.J. Jazzy Jeff) 1985-ben megalakították a D.J. Jazzy Jeff & The Fresh Prince nevű formációt, amelyben Will a szövegekért volt felelős, Jeff pedig a zenéért. Will színészként 1990-ben robbant be a köztudatba, amikor is leszerződött az NBC televíziós társasággal egy, a személyére épülő sitcomra, mely hazánkban Kaliforniába jöttem címmel vált ismertté. Hat évadon és 147 epizódon át játszott a sorozatban, alakítását kétszer (1993 és 1994-ben) Golden Globe-díjra is jelölték. Karrierjében az igazi áttörést a Bad boys - Mire jók a rosszfiúk? (1995) című akciófilm hozta meg, amelyben partnerével, Martin Lawrence-szel egy nagydumás miami rendőrpárost alakítottak. A következő évben véget ért a Kaliforniába jöttem, Smith pedig főszerepet kapott a Roland Emmerich rendezésében bemutatott A függetlenség napja (1996) című nagysikerű sci-fiben. 1997-ben Tommy Lee Jones oldalán megkapta James Edwards, vagyis J. ügynök szerepét a hatalmas népszerűségnek örvendő Barry Sonnenfeld Men in Black - Sötét zsarukban (1997). 1999-ben visszautasította Neo szerepét a Mátrix című filmben, hogy a Wild Wild West - Vadiúj vadnyugat (1999) western-komédiára tudjon koncentrálni. 2001-ben karrierje legnagyobb kihívása elé nézett, amikor is egy valós személyt, Cassius Clayt, vagyis Muhammad Alit alakította az Ali (2001) című életrajzi drámában. 2002-ben és 2003-ban két korábbi sikerfilmjének folytatásán dolgozott. Ismét J ügynököt alakította a Men in Black - Sötét zsaruk 2.-ben (2002), valamint Johnny Tapia drogbáró után nyomozott a Bad Boys 2. - Már megint a rosszfiúkban (2003). Két évvel később főszerepet vállalt az Én, a robot (2005) című sci-fiben, de még ugyanebben az évben A randiguruban (2005) is láthattuk, melyben egy randi-tanácsadót alakított. 2007-ben ismét egy sci-fi főszerepében, a Legenda vagyokban (2007) láthattuk, Dr. Robert Neville-t, egy pusztító járvány egyetlen emberi túlélőjét játszotta. Egy évvel később főszerepet kapott a Hancockban (2008), melyben egy lecsúszott szuperhőst alakított. 2009-től három évig nem forgatott, majd 2012-ben tért vissza mozik világába a Men in Black - Sötét zsaruk 3.-mal (2012).

Will Smith adatlapja Will Smith összes filmje

16

Jack Nicholson

John Joseph "Jack" Nicholson 1937-ben született, New Yorkban. (Anyai nagyszülei nevelték fel, és közel negyven éven át hitte azt, hogy ők a vér szerinti szülei, s anyját a nővérének gondolta, míg végül egy újságíró fedte fel az igazságot.) A család a New Yersey állam béli Neptune-ból Spring Lake-be költözött. Középiskolája a színész tiszteletére színházi- és dráma-díjat nevezett el róla. Középiskolai tanulmányai után a saját lábára állt, William Hanna és Joseph Barbera mellett dolgozott az MGM rajzfilmstúdiónál a képregényosztályon. Nem fogadta el az animációs rajzolói állást, ehelyett csatlakozott a Players Ring Theatre színi társulathoz, hogy megvalósítsa színészi ambícióit. Hamarosan megkapta első tévés szerepeit. A mozivásznon az 1958-as The Cry Baby Killer című filmmel debütált, ezt követően több egész estés alkotásban és sorozatban tűnt fel, de forgatókönyvíróként is kipróbálta magát (A Pokol Angyalai újra száguldanak – 1967). A Szelíd motorosokban (1969) nyújtott alakítása hozta meg első Oscar jelölést, rá egy évre hatalmas kritikai és közönségsikernek örvendő Öt könnyű darab (1970) című filmben tűnt fel, melyet 4 Oscarra jelölt az Akadémia. A ’70-es években egymást követték a sikerek. Faye Dunaway-jel közösen szerepeltek a Kínai negyed (1974) című, Roman Polanski rendezésében bemutatott drámai thrillerben, a Száll a kakukk fészkére (1975) című filmben nyújtott alakításáért a szakma Oscar-díjjal jutalmazta. 1978-ban az Irány délre! (1978) című filmmel rendezőként is debütált a filmvásznon. Ezt követte Stanley Kubrick kultikus Ragyogása (1980), melyben Nicholson zseniális érzékkel formálta meg az őrületbe forduló Jack Torrancet. A Becéző szavakban (1983) nyújtott alakítása ismét Oscar-díjat ért, majd olyan további sikerfilmek következtek, mint Az eastwicki boszorkányok (1987) és A híradó sztárjai (1987). A Tim Burton-féle Denevéremberben (1989) ő alakította Joker pszichotikus karakterét, és bár a közönség rajongott érte, ugyanebben az évben Arany Málna-díjra is jelölték legrosszabb alakításért. Burtonnel a Támad a Mars! (1996) című sci-fi komédiában újra együtt dolgozhatott. Egy évvel később Lesz ez még így se! (1997) című romantikus filmben Helen Hunt oldalán láthattuk, mindkettejük alakítása Oscar-díjat érdemlő alakítást hoztak össze. Jack Nicholson karrierje az ezredforduló után is töretlen maradt, 2001-ben életművéért ő kapta meg elsőként a Stanislavsky-díjat. Az utóbbi években olyan filmekben láthattuk, mint a Schmidt története (2002), a A tégla (2006), A bakancslista (2007), Honnan tudod? (2010) 1962 és 1968 között volt házas, Sarah Knighttól egy gyermeke született. Többé nem nősült meg, összesen négy gyermek édesapja. Nicholson a 20. századi művészeti alkotások lelkes gyűjtője. Memóriazavarai miatt egyre kevesebb filmszerepet vállal.

Jack Nicholson adatlapja Jack Nicholson összes filmje

17

Keanu Reeves

Keanu Charles Reeves (Bejrút, Libanon, 1964. szeptember 2.)Libanonban született. Édesanyja, Patricia angol származású revütáncos, később divattervező; édesapja, Samuel Nowlin Reeves, kínai-hawaii származású geológus. Keresztnevének jelentése hawaii nyelven Szellő a hegyek fölött. Születése után nem sokkal szülei kapcsolata megromlott, így Reeves édesanyjával New Yorkba költözött, majd Torontoba, ahol a fiú jég korongozni kezdett. Édesapját, aki tíz évet ült kábítószerbirtoklásért, 13 éves kora óta nem látta. Rövid ideig mostoha apja volt Paul Aaron rendező, talán innen is ered színházi érdeklődése. Iskolai évei alatt diszlexiával küszködött, 1983-ban otthagyta a középiskolát és egy színiiskolába iratkozott. A színiiskolában több színdarabban is játszott, alakította többek között Mercutiót a Rómeó és Júliában. 1986-ban jelent meg a filmvásznon Rob Lowe Friss vér című filmjében, ahol a gimnázium óta meglévő jégkorong iránti szenvedélyét is kiélhette. Még ebben az évben a River's Edge-ben szerepelt első hollywoodi filmjében. Az 1988-as Veszedelmes viszonyok hozta meg számára a széles körű elismerést és a világhírt. E filmben többek között Glenn Close és John Malkovich oldalán játszott. 1989 -ben szerepelt a Vásott szülők című vígjátékban. A Bill és Ted zseniális kalandja némiképp sztereotip figurává tette, az 1991-es Otthonom Idaho azonban ismét hatalmas sikert jelentett számára. Sokszínű színészi játékát kihasználják a rendezők. Az 1992-es Drakula-feldolgozásban még Anthony Hopkins és Winona Ryder partnereként ügyvédet játszott, egy évvel később a Sok hűhó semmiért Shakespeare-adaptációjában kosztümös szerepet kapott. 1993-ban A kis Buddha című filmjével tűnt ki, sztárrá azonban az 1994-ben forgatott első akciófilmjével, a Féktelenül-lel vált. A Féktelen Minnesota (1996) és a Johnny Mnemonic (1995) kevésbé sikeres filmjei voltak. Az ördög ügyvédjében Al Pacino oldalán játszott. A Mátrix után olyan filmekben szerepelt, mint a romantikus Édes november, a misztikus Constantine, a démonvadász vagy a Ház a tónál, ami szintén romantikus és misztikus film volt. 2008-ban egy újabb sci-fi filmet forgatott, Amikor megállt a Föld címmel. Legjelentősebb sikerét egy újabb akciódús filmben aratta: az 1999-es, különleges látványvilágú, mára kultuszfilmmé vált Mátrixban, valamint a folytatásaiban, a Mátrix – Újratöltvé-ben és a Mátrix – Forradalmakban az emberiséget a gépek uralmától megmenteni szándékozó hackert, Neót alakította. A forgatások során Reevesnek különféle harcművészeteket kellett tanulna, saját elmondása szerint ezzel kelt, ezzel feküdt hónapokon át, és Lawrence Fishburn-nel még az „ebédszünetekben is hongkongi akciófilmeket” néztek. A Mátrix billentette vissza a kritikusok szerint leáldozóban lévő karrierjét, melynek köszönhetően piaci értéke 18 millió dollárra rúgott. A két folytatásért a színész összesen 30 millió dollárt és a bevételek 15%-át kapta. Kritikusok szerint bár Reeves nem éppen kiváló arcmimikájáról híres, a „kiválasztott”, misztikus, visszafogottan elegáns Neo szerepe tökéletesen illett a színész rejtélyes karakteréhez és egzotikus vonásaihoz.

Keanu Reeves adatlapja Keanu Reeves összes filmje

18

Robert Downey Jr.

Robert John Downey Jr. 1965-ben született a New York-i Greenwich Village-ben, az underground filmes Robert Downey Sr. és Elsie Downey fiaként. Nővére az író, színésznő Allyson Downey. 20 éves korában egy szezon erejéig csatlakozott a híres Saturday Night Live stábjához erejéig, ezt követően színészi ambíciókat dédelgetve Hollywoodba költözött. Első komolyabb szerepét a James Toback rendezésében bemutatott A nővadász (1987) című filmben kapta, de ugyanebben az évben Bret Easton Ellis könyvének filmadaptációjában, a Nullánál is kevesebb-ban (1987) láthattuk. Karrierjében az áttörést Richard Attenborough filmje, a Chaplin (1992) hozta meg, melyben ő alakította az ikonikus komikust. A film kedvéért megtanult hegedülni, balkézzel teniszezni, de Chaplin jellegzetes testtartását is remekül utánozta. 1996 és 2001 között igen nehéz időszakon ment keresztül, kábítószerrel való visszaélés és egyéb incidensek miatt többször tartóztatták le. Egy ideig börtönben is volt, rehabilitációra járt és többször rúgták ki filmforgatásokról is. Ennek ellenére az Ally McBeal című sorozatban nyújtott alakításáért megkapta az első Golden Globe-díját, ezt követően azonban ismét visszacsúszott. Kitartásának és Mel Gibson közbenjárásának köszönhetően a kétezres évek második felében karrierje ismét felfele kezdett ívelni. Olyan filmekben kapott szerepet, mint a Durr, durr és csók (2005), a Kamera által homályosan (2006) és Zodiákus (2007). A Trópusi vihar (2008) című óriási sikereket elért komédiában Kirk Lazarus szerepében igen emlékezetes alakítást nyújtott Ben Stiller és Jack Black oldalán. Karrierjének csúcsára a 2008-as képregény adaptációval, A vasemberrel ért fel, melynek mindhárom folytatásában ő játszotta Tony Starkot (Vasember 2 – 2010, Vasember 3 – 2013), de az ikonikus hős karakterében olyan filmekben is feltűnt, mint A hihetetlen Hulk (2008), a A tanácsadó (2011) és a Bosszúállók (2012). Hírnevét tovább növelte, mikor Guy Richie filmjeiben (Sherlock Holmes – 2009), Sherlock Holmes: Árnyjáték – 2011) megkapta a népszerű mesterdetektív, Sherlock Holmes szerepét. Filmbéli partnerét, Dr. Watsont Jude Law játszotta. Több évig alkotott egy párt Sarah Jessica Parkerrel volt, de drogproblémái miatt végül szakítottak. Első felesége Deborah Falconer volt, azonban házasságuk válással végződött. 2005-ben vette el Susan Levin, akivel megalapították a Team Downey produkciós cégüket. Két fia született. Énektudását már többször megcsillogtatta, Joni Mitchell River és Chances Are című dalait Vonda Sheparddal énekelte duettben, de a közelmúltban Stinggel is fellépett. 2005-ben saját lemezt adott ki The Futurist címmel.

Robert Downey Jr. adatlapja Robert Downey Jr. összes filmje

19

Clint Eastwood

Clint Eastwood (San Francisco, 1930. május 31. –) négyszeres Oscar- és háromszoros Golden Globe-díjas filmrendező és producer. Bár a kritikusok következetesen dicsérik újabb keletű rendezői munkáit (Millió dolláros bébi, Levelek Ivo Dzsimáról), Eastwood mégis leginkább a kemény fickót, antihőst megjelenítő szerepei miatt híres, mint a Piszkos Harry sorozat Callahan felügyelője, vagy a névtelen ember Sergio Leone spagettiwesternjeiben.

Clint Eastwood adatlapja Clint Eastwood összes filmje

21

Tom Hanks

Thomas Jeffrey "Tom" Hanks népszerű és elismert színész, rendező, író és producer. Minden valószínűség szerint Hollywood legelismertebb és leggazdagabb színészeinek egyike, akinek neve szinte garantálja a kasszasikert. Pályája során Amerika legelismertebb rendezőivel forgatott már. Középiskolás évei alatt kóstolt bele a színészetbe, később az egyetemen tanult színjátszást. Valódi nagyközönség előtt elsőként a Nagy Tavak Fesztiválon lépett fel. Fellépései sűrűsödtek, ezért távolmaradása miatt kirúgták az egyetemről. Komikus színészként vált ismertté. Legismertebb filmjei ebből a korszakból: a Csobbanás (1984), a Segítség, felnőttem! (1988), az Egyik kopó, másik eb (1989), vagy a Joe és a vulkán (1990). Pályáján az első fordulatot a Hiúságok máglyája (1990) című film főszerepe jelentette, ahol az eddigiekhez képest kevésbé rokonszenves figurát alakított. Bár a film megbukott, számára mégis siker volt, hiszen ettől kezdve vették őt komolyan a szakmában. Következett a romantikus filmek időszaka. Ekkor forgatta A szerelem hullámhosszán (1993) című filmet. Az újabb kitörést a Philadelphia (1993) főszerepe jelentette. A film óriási siker lett, és ennek köszönhető a színész első Oscar-díja is. A másodikat a következő évben az azóta kultuszfilmmé vált Forrest Gump főszerepéért kapta. Hanks játéka valójában negyvenes évei elejére ért be. Zseniálisat alakít a Halálsoronban (1999), és az ő érdeme, hogy a Számkivetett (2000) igazi siker lett. Spielberg Ryan közlegény megmentése című filmjében kitűnő alakítást nyújtott. A Da Vinci-kódban (2006) Robert Langdon szimbólumkutatót játssza. A 2006 májusában a Cannes-i Filmfesztivál nyitófilmjeként levetített alkotás azonban nem nyerte el mindenki tetszését. A Charlie Wilson háborújában (2007) címszereplő és társproducer, partnere a vászonra visszatérő, szintén Oscar-díjas Julia Roberts.

Tom Hanks adatlapja Tom Hanks összes filmje

22

Brad Pitt

Brad Pitt Oklahomában született, de a Missouri állam béli Springfieldben nőtt fel. Középiskolás éveiben főleg sporttal foglalkozott, az iskolai tanács tagja volt és érdeklődéssel fordult az iskolai musicalek felé. A Missouri Egyetemen újságírást tanult (főleg reklám szakirányban), de ezen kívül különféle iskolai szórakoztató műsorokban is szerepet vállalt. Tanulmányai befejeztével Kaliforniába költözött, ahol számos munkát vállalt. Kipróbálta a limuzin-sofőrködést, de szállított hűtőket is. Az el Pollo Loco nevű cégnél dolgozva még csirkekosztümben is feltűnt az utcán. Ridley Scott felfigyelt a fiatal srácra, és szerepet ajánlott neki a Thelma és Louise (1991) című filmjében, aki ezután lassan, de biztosan elindult a filmcsillagok útján. A 12 majom (1995) című, posztapokaliptikus alkotás miatt elutasított egy filmszerepet Tom Hanks-szel, végül azonban Terrry Gilliam filmje meghozta számára az első Oscar-jelölést. Érdekesség, hogy 1997-ben készült filmje, a %% (1997) óta Brad Pitt nem teheti be a lábát Kínába. Karrierjének fordulópontját a Trója (2004) jelentette, melynek köszönhetően elfoglalhatta helyét az akciósztárok között. Ezt követte 2005-ben a Mr. és Mrs. Smith (2005), melynek forgatása során megismerkedett Angelina Jolieval, aki miatt elvált korábbi feleségétől. Karrierje során számos különböző műfajú filmben játszott, melybe éppúgy beletartoznak a hollywoodi szuperprodukciók (Megaagy – 2010), és a komoly színészi kavlitásokat igánylő alkotások (Becstelen brigantyk – 2009, Az élet fája – 2011). Két jelölést gyűjtött be az évek során: egyet a Benjamin Button különös élete (2008) című filmben nyújtott alakításáért, a másikat a Pénzcsináló (2011) című drámáért. 1996-ban kezdődött kapcsolata Gwyneth Paltrowval, akivel 1997-ben szakítottak, majd 1999-ben feleségül vette Jennifer Anistont, akitől 2005-ben vált el. Jelenleg Angelina Jolie férje. Hat gyermekük van, két fiút és egy lányt fogadtak örökbe.

Brad Pitt adatlapja Brad Pitt összes filmje

23

Jessica Alba

Jessica Marie Alba (Pomona, Kalifornia, 1981. április 28. –) Golden Globe-díjra jelölt amerikai színésznő, üzletasszony. Tizenhárom évesen kezdett színészkedni, 1994-ben szerepelt a Seholsincs csapat című kalandfilmben, illetve az Alex Mack titkos élete című sorozatban. A Sötét angyal (2000–2002) főszereplőjeként vált ismert színésznővé, alakítását Golden Globe-díjra jelölték. Az áttörést a 2003-as Honey hozta el számára. Hollywoodi színésznőként játszott a Fantasztikus Négyes (2005), A Fantasztikus Négyes és az Ezüst Utazó (2007), A kabalapasi (2007), A Szem (2008), a Valentin nap (2010), az Utódomra ütök (2010) és A mestergyilkos – Feltámadás (2016) című filmekben. Gyakran dolgozik együtt Robert Rodríguez filmrendezővel: feltűnt a Sin City – A bűn városa (2005), a Machete (2010), a Kémkölykök 4D: A világ minden ideje (2011), a Machete gyilkol (2013) és a Sin City: Ölni tudnál érte (2014) című filmjeiben. 2019 és 2020 között a Los Angeles legjobbjai televíziós sorozat főszereplője volt.

Jessica Alba adatlapja Jessica Alba összes filmje

24

Jennifer Aniston

Jennifer Joanna Aniston (Los Angeles; 1969. február 11. –) amerikai színésznő, filmproducer és üzletasszony. John Aniston és Nancy Dow színészek gyermekeként első, stáblistán nem feltüntetett statisztaszerepe 1987-ben volt a Mac, a földönkívüli barát című sci-fi vígjátékban. Nagyobb szerepet elsőként az 1993-as Gyilkos kobold című horror-vígjátékban kapott. Az 1990-es évek elejétől karrierje beindult és Aniston Hollywood egyik legjobban fizetett színésznője lett. Nemzetközi hírnévre a Jóbarátok (1994–2004) című szituációs komédia Rachel Greenjeként tett szert. Alakítását Primetime Emmy-, Golden Globe- és Screen Actors Guild-díjakkal jutalmazták. Rachel népszerű popkulturális jelenséggé vált, az amerikai televíziózás történetének egyik legjobb női karaktereként tartják számon. A Jóbarátok után Aniston számos filmdrámában, vígjátékban és romantikus filmben főszerepelt. Bevételi szempontból legsikeresebb filmjei közt található A minden6ó (2003), a Szakíts, ha bírsz (2006), a Marley meg én (2008), a Kellékfeleség (2011), a Förtelmes főnökök (2011) és a Családi üzelmek (2013). A kritika elismerően nyilatkozott a Hivatali patkányok (1999), a Jóravaló feleség (2002), a Habostorta (2005), a Jóbarátnők (2006) és a Dumplin' – Így kerek az élet (2018) című filmjeiről. 2019-től az Apple TV+ csatorna The Morning Show című televíziós sorozatának producere és főszereplője, mellyel ismét Screen Actors Guild-díjat nyert. Aniston felkerült számos magazin világ legszebb nőit tartalmazó listájára. 2012-ben csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán. Társalapítója a 2008-ban megalapított Echo Films nevű filmgyártó cégnek. Párkapcsolata és házassága Brad Pitt-tel, majd válásuk a bulvársajtó közkedvelt témája volt. Második házasságát Justin Theroux színésszel kötötte 2015-ben, de ez a kapcsolat is véget ért. A színésznő az 1990-ben forgatott Hogyan töltöttem a nyaram (How I spent my summer) című filmben debütált, majd a rövid életű Molloy című sorozatban szerepelt. Következő sorozata, a Ferris Bueller is hamar megbukott, mindössze négy epizód került adásba. Ezek után kisebb vendégszerepeket kapott olyan sorozatokban, mint a Quantum Leap (Quantum Leap - Az időutazó), a Herman's Head, vagy a Burke's Law (Burke törvénye). 1993-ban a Sunday Funnies (Mókás vasárnapok) című tévéshow-ban szerepelt, majd a Mark Jones által rendezett Leprechaun című horror-vígjátékában volt látható, mint Tory Reding. 1994-ben részt vett a Jóbarátok meghallgatásán. Eredetileg Monica Geller szerepére jelentkezett, de Rachel szerepéhez jobban tudott idomulni. A sorozat hatalmas siker lett, 10 évad készült belőle. A szereplők közül Jennifer lett a legnépszerűbb, frizuráját tömegek utánozták. Öt Emmy-díjra jelölték, és az utolsó két évadért egymillió dollárt kapott epizódonként, ezzel be is került a 2005-ös Guinness Rekordok Könyvébe. Mindemellett a sorozat készítői a mai napig egy nagyfilm elkészítésében reménykednek, és újra meg újra felmerül a folytatás lehetősége is.

Jennifer Aniston adatlapja Jennifer Aniston összes filmje

25

Harrison Ford

Harrison Ford 1942. július 13-án-ben született Chicagóban, az Amerikai Egyesült Államokban. Harrison magának való, félénk gyerek volt, aki erdésznek készült. Eleinte kisebb színdarabokban lépett fel, ennek köszönhetõen a Columbia stúdió egy tehetségkutató program keretében szerződést ajánlott neki. Az első filmjében mindössze két soros szövege volt, és az egyik producer már ez alapján lehúzta őt, és kijelentette, hogy Fordnak nincs jövõje a filmiparban. A hetvenes évek elején úgy döntött, hogy egy időre félreteszi színészi ambícióit. Autodidakta módon kitanulta az ácsmesterséget, és ezzel a munkával már biztos bevételhez jutott. A színészettel sem hagyott fel teljesen, tévéfilmekben, sorozatokban szerepelt, és 1973-ban bekerült George Lucas American Graffitijébe. Az ácsmunka juttatta be további filmekbe: Frances Ford Coppola irodájának barkácsolása után szerepet kapott a Magánbeszélgetés című filmben, és nem sokkal késõbb Lucas megbízta azzal, hogy készítsen neki pár szekrényt. Lucas, aki épp egy sci-fin dolgozott, megkérte a nála serénykedõ ácsot, hogy segítsen be az olvasópróbán. Eleinte eszébe sem jutott, hogy Fordot is szerepeltesse a filmjében, de hamarosan rájött, hogy Han Solo szerepére megfelelõbb színész keresve sem találhat. A Star Wars első részét 1977-ben mutatták be. Hatalmas siker lett, és Lucasék leszerződtették a színészeket további két folytatásra (1980 - A Birodalom visszavág, 1983 – A Jedi visszatér). Később George Lucas és Steven Spielberg közös kalandfilmjében vállalt szerepet. A készítők első választása Tom Selleck volt, aki azonban visszadobta az ajánlatot az épp készülőfélben lévő sorozata miatt, így Indiana Jones régészprofesszor szerepe Fordnál landolt. 1981-ben bemutatták az Elveszett frigyláda fosztogatóit, majd a harmadik Star Wars-filmet még két Indiana Jones-folytatás követte (a Végzet Temploma 1984-ben és az Utolsó kereszteslovag 1989-ben – ez utóbbiban Sean Connery is csatlakozott a stábhoz, és Forddal feledhetetlen párost alkottak), és 1982-ben mozikba került egy újabb kultfilm, a Ridley Scott által rendezett Szárnyas fejvadász. A kis szemtanú főszerepéért Oscarra és Golden Globe-ra jelölték, majd jött Peter Weir Moszkító partja, Roman Polanski Őrülete és Pakula Ártatlanságra ítélve című thrillere. 1988-ban látogatást tett a romantikus komédiák világába, ennek eredménye a tüneményes Dolgozó lány. A kilencvenes évek elején felajánlották neki Jack Ryan szerepét a Tom Clancy-regény alapján készült Férfias játékokban. 1993-ban jött Harrison pályafutásának újabb emlékezetes állomása, A szökevény, amelyben űzött vadként bujkált Tommy Lee Jones rendőrbírója elől. 1994-ben ismét belebújt Jack Ryan bőrébe a Végveszélyben című film kedvéért. 1995-ben újabb romantikus film következett: bemutatták a Sabrina remake-jét. 2010-ben az Ébredj velünkben tűnt fel, legutóbb pedig a Cowboyok és űrlényekben láthattuk. 2013-ban olyan alkotásokban láthattuk, mint A 42-es, a Paranoia, a Végjáték vagy a Ron Burgundy: A legenda folytatódik. 2014-ben csatlakozott a The Expendables - A feláldozhatók 3. stábjához. 2015 elején a Blake Lively főszereplésével készült Adaline varázslatos élete című filmben láthattuk, majd ugyanezen év végén a Star Wars: Az Ébredő Erőben Han Soloként tért vissza.

Harrison Ford adatlapja Harrison Ford összes filmje

27

Michael Douglas

Michael (Kirk) Douglas karrierje jó példa arra, hogyan lehetséges meghaladni a szülők hírnevét. Édesapja, Kirk Douglas ugyanis híres filmcsillag volt az ’50-es, ’60-as években. Diana Douglas, leánykori nevén Dill, pedig brit színésznő volt. Kettőjük házassága csak nyolc évig tartott, de Michael bevallása szerint ez nem viselte meg gyermekkorát, ugyanis szülei békében váltak el, és a nyarakat hosszú éveken át mindig apjával tölthette. Anyja később újraházasodott Connecticutban. Michael itt nőt fel, és itt végezte el a Choate Rosemary Hall Boy’s iskolát. Ezután Kaliforniába a Santa Barbarai Egyetemen tanult drámát, ahol Dany DeVito szobatársa volt. Kettejük közt szoros barátság alakult ki, és számos filmben dolgoztak együtt. Michael apja segített fiának kiépíteni a szükséges kapcsolatokat a filmes világban, mindezt annak ellenére, hogy korábban nem támogatta őt a filmes pályán. Néhány jelentéktelen mellékszerep után első említésre méltő alakítását a Hail, Hero! (1969) című filmben nyújtotta. Az itt nyújtott teljesítményéért Golden Globe díjra jelölték. A szintén háborúellenes, hippi közegben játszódó Lepergetett élet (1971) című filmben apjával dolgozott együtt. Ez után is sikerült szerepet kapnia olyan filmekben, mint a Napoleon és Samantha (1972), When Michael Calls (1972). A színészkedés mellett Michael kipróbálta magát producerként is. Apja volt Ken Kasey Száll a kakukk fészkére című regényének jogutódja. Michael hosszas kérlelés után végül lehetőséget kapott egy nagyobb projekt realizálásához, és egy örök klasszikust vitt a vászonra nem kisebb színészekkel, mint Dany Devito, Christopher Lloyd vagy Jack Nicholson. Michael Douglas a Száll a kakukk fészkére (1975) című film producereként Oscar-díjat kapott. Michael Douglas viszont jobban érezte magát a kamerák előtt, és vissza is tért a vászonra olyan filmekben, mint a Kóma (1978) vagy a Kína szindróma (1979). A nyolcvanas évektől aztán több filmben is DeVito oldalán tűnt fel: A smaragd románca (1984), A Nílus gyöngye (1985), A rózsák háborúja (1989). Ez idő tájt sikerült bezsebelnie egy újabb Oscar-díjat és egy Golden Globe-díjat is a Tőzsdecápák (1987) című klasszikusban nyújtott alakításáért. A nyolcvanas évek végére ő volt az egyik legjobban fizetett hollywoodi filmcsillag. Emellett nem hagyott fel a filmgyártási karrierjével sem, 1988-ban megalapította a Stonebridge Entertrainment Inc. stúdiót, mellyel több filmet is készített. Michael Douglasről a bulvársajtó azt híresztelte, hogy óriási szexuális étvággyal rendelkezik, melyre Diana Douglastől való válása adott okot, ugyanis 23 év házas élet után a hölgy arra hivatkozott, hogy Michael mániákusan követeli az együttléteket. Ezt a képet több híres filmje is alátámaszthatja: Végzetes vonzerő (1987), Elemi ösztön (1992) , a Zaklatás (1994). A válása után Catherine Zeta-Jonest, a tőle 25 évvel fiatalabb brit színésznőt vette feleségül. Douglas komoly, tekintélyt sugárzó szerepekben is megállta a helyét olyan filmekben, mint a Szerelem a Fehér Házban (1995), a Traffic (2000) vagy a Tőzsdecápák: A pénz nem alszik (2010). Emellett könnyedebb vígjátékokban is feltűnt: Ne szólj száj! (2001), Apósok akcióban (2003), Én, a nő és plusz egy fő (2006).Michael Douglas két Oscar-, és három Golden Globe-díj, valamint számos további filmes díj tulajdonosa.

Michael Douglas adatlapja Michael Douglas összes filmje

28

Leonardo DiCaprio

Leonardo Dicaprio 1974. november 11-én született Los Angeleben, Kalifornia államban. Apja George DiCaprio képregényrajzoló, anyja Irmelin Indenbirken korábbi jogi titkárnő. Nevének eredete, hogy anyja épp egy Leonardo da Vinci festmény előtt állt, amikor fia rúgott egyet. Szülei egyéves korában elváltak, de mindkét szülője gondoskodott róla. A Seeds általános iskolába járt. Gyerekként érdekelték a múzeumok, és a képregények. Később a John Marshall középiskoában tanult, majd Los Angeles Centre for Enriched Studies hallgatója lett. Ezután kezdte el érdekelni a színészet. 12 évesen már ügynökök után nézett, de kezdetben elutasították. Az egyik azt javasolta, angolosítsa a nevét Lenny Williams-ra, de DiCaprio hallani sem akart róla. 1989-ben indult be a karrierje, amikor megkapta Garry Buckman szerepét a Vásott szülök című sorozatban. Itt ismerkedett meg Tobey Maguire színészkollégájával, akivel szoros barátságot kötött. 1991-ig sorozatokban volt látható, majd megkapta a Rémecskék 3-ban Josh karakterét. 1993-ban jött a nagy áttörés, amikor az Ez a fiúk sorsa című filmben alakította a főhőst, Toby-t. 19 évesen kapta első Oscar-jelölését a Gilbert Grape-ben nyújtott alakításért. 1996-ban ismét főszerepet kapott a Rómeó és Júliában, majd elnyerte pályája egyik legemblematikusabb szerepét: 1997-ben ő lett Kate Winslet főszereplőtársa a Titanic című romantikus drámában. A film világsiker lett; máig az egyik legtöbb Oscart nyert alkotás. DiCaprio életében elérkezett az aranykorszak. Megkapta XIV. Lajos uralkodó karakterének kidolgozási jogát a Vasálarcos-ban 1998-ban. A színész úgy érezte, egyfajta sztereotipikus kép alakult ki róla, ezért először Steven Spielberg Kapj el, ha tudsz című filmjében, majd Martin Scorsese New York bandáiban vállalt szerepet. Mindkét film sikeres volt. Scorsese-vel folytatta a munkát: 2004-ben az Aviátorért megkapta második Oscar jelölését, majd ezt követte a szintén közös A tégla című akciófilm 2006-ban. A Véres gyémántokban ismét biznyított - begyűjtötte második Oscar-jelölését. 2008-ban került bemutatásra a Szabadság útai, mely kapcsán ismét Kate Winslettel dolgozott együtt, majd két évvel később főszerepet kapott Christopher Nolan Inception (Eredet) című filmjében, ami hatalmas siker lett. Ugyanebben az évben megint együtt dolgozott Scorsese-vel, a Viharszigeten. 2012-ben Quentin Tarantino filmjében, a Django elszabadul című drámában játszhatta a főgononszt. Következő filmjében, A nagy Gatsy-ben együtt játszhatott legjobb barátjával, Tobey Maguire-val, majd ismét Scorsese-vel dolgozott együtt - 2013-ban került bemutatásra a Wall Street farkasa. 2015-ben főszerepet kapott Alejandro Inárritu A visszatérő című produkciójában, mely kapcsán a filmakadémia a legjobb férfi színésznek járó Oscar-íjban részesítette DiCapriót.

Leonardo DiCaprio adatlapja Leonardo DiCaprio összes filmje

29

Victoria Principal

Vicki Ree Principal (Japán, Fukuoka, 1950. január 3. –) amerikai színésznő. A magyar közönség leginkább a Dallas című tévésorozat Pamelájaként ismeri. Apja, Victor Principal olasz származású amerikai katona volt, akit különböző támaszpontokra vezényeltek (Victoria ezért japán születésű), míg édesanyja, Berthe Ree Veal Írországból került Amerikába. Gyerekkorában balettiskolába járt. Szüleivel bejárta a fél világot, kamaszként az autóversenyzés szenvedélyének hódolt. 19 évesen lett Miss Miami, ekkor kezdődött fotómodell karrierje. Londonban a Királyi Színiakadémián (RADA) tanult színészetet. Közben gyógymasszázst is tanult, különös tekintettel a speciális porckorong-károsodásra. Orvosi masszázsból oklevelet is szerzett. Első komolyabb filmszerepét Charlton Heston mellett a Földrengés című 1974-es filmben kapta. Az igazi sikert és ismertséget az 1978-ban indult Dallas című tévésorozat hozta meg számára, melyben Pamela Ewingot alakította Patrick Duffy oldalán. A szerep miatt Golden Globe-díjra is jelölték, de 9 év után (1987-ben) mégis elhagyta a sorozatot. Produceri irodát nyitott, és sorra gyártotta a filmeket, melyekben olykor-olykor magának is juttatott egy- egy szerepet. Utoljára a 2000-ben forgatott Titánok (Titans) című sorozatban láthatta a magyar közönség, mely a Dallashoz hasonló családregény, és ebben Victoria immár anyaszerepben jelent meg.

Victoria Principal adatlapja Victoria Principal összes filmje

30

Denzel Washington

Denzel Washington 1954-ben született Mount Vernonban, New York államban. Oscar-díjas amerikai színész, rendező, producer, Los Angelesben él. Az érettségi után újságírást tanult a Fordham Egyetemen, de a diploma megszerzése után San Franciscóba ment, ahol az Amerikai Színházi Konzervatóriumban folytatta tanulmányait. Egy évvel később megkapta első televíziós szerepeit, de a nyolcvanas években már a mozivásznon is feltűnt. Öt és fél éven át alakította Dr. Chandler szerepét az NBC sorozatában, a St. Elsewhereben. 1982. óta boldog házasok Pauletta Pearsonnal, akivel négy gyermeket nevelnek. Első Oscar-jelölését a Kiálts szabadságért (1987) című filmért kapta, 1989-ben pedig Golden Globe- és Oscar-díjjal is jutalmazták Az ötvennegyedik hadtest (1989) című háborús drámában nyújtott alakításáért. Emlékezetesen formálta meg az afroamerikaiak jogaiért küzdő aktivistát a Malcolm X (1992) című filmben (tiszteletből róla nevezte el fiát). 1993-ban szerepet kapott a Philadelphia - Az érinthetetlenben (1993), melyért Tom Hanks Oscar-díjat kapott, de a szakma Denzel Washington játékát sem győzte méltatni. A John Grisham adaptációban, A pelikán ügyiratban (1993) szintén ügyvédet játszott, filmbéli partnere Julia Roberts volt. A forgatást több hónapos közös munka előzte meg a Washington Post újságíróival. Az utolsó esélyben (1995) Gene Hackmannel játszott együtt, A bátrak igazsága (1996) című filmben pedig Meg Ryan oldalán láthattuk. Az 1999-es A csontembert (1999) nagyon negatív kritikai fogadtatásban részesült, annak ellenére Denzel Washington mellett Angelina Jolie és Queen Latifah is főszerepet játszott. A 2001-es Kiképzés (2001) végül meghozta az Oscar-díjat, de a következő években is számos remek alakítást láthattunk tőle (A mandzsúriai jelölt – 2004, A belső ember – 2006, Déjà vu – 2006). Rendezőként a 2002-es Antwone Fisher történeterel (2002) debütált a filmvásznon. Egészen új oldaláról főszerepben láthattuk az Éli könyve (2010) című filmben, melynek munkálataiban producerként is közreműködött. Legközelebb a A védelmezőben (2014) láthatjuk, ahol Chloe Grace Moretz lesz a partnere. Saját bevallása szerint szívesen dolgozna Robert de Niróval, Al Pacinóval és Martin Scorsese-vel. Denzel Washington az első olyan afro-amerikai színész, aki két Oscar-díjat is magáénak tudhat.

Denzel Washington adatlapja Denzel Washington összes filmje

31

Bruce Willis

New Jersey-i munkáscsaládból származik. A színészi hajlandóságot viszonylag korán felfedezte magában, ezért választotta a drámatagozatáról híres Montclair State College-ot. Több meghallgatás után 1977-ben végre szerepet kapott egy színdarabban. Ez elég lökés volt ahhoz, hogy otthagyja az iskolát, és New Yorkba költözzön szerencsét próbálni. Karrierjében az 1984-es év hozta meg az igazi áttörést, hisz ebben az esztendőben főszerepet kapott Sam Shepherd "Fool for Love" című darabjában az off-Broadwayn. A következő évben 3000 jelentkező közül őt választották A simlis és a szende (Moonlighting) című tévésorozat főszerepére. A sorozatban nyújtott teljesítményét Emmy- és Golden Globe-díjjal honorálták. Játékfilmen a Nem látni és megszeretni (Blind Date) című filmmel debütált Kim Basinger oldalán. Ezt követte a Drágán add az életed, mely az 1988-as esztendő legnagyobb kasszasikere lett. A film, melyet további két rész követett (Még drágább az életed és Die Hard - Az élet mindig drága) egy csapásra nemzetközi sztárrá tette Willist. A harmadik részben egyébként együtt játszott Samuel L. Jacksonnal, csakúgy mint Quentin Tarantino nagy kritikai elismerést kivívott munkájában, a Ponyvaregényben (Pulp Fiction). Elképesztő sokoldalúságáról és kivételes tehetségéről tett tanúbizonyságot karrierje során. Kasszasikernek számító akciófilmjei mellett romantikus vígjátékokban is szerepelt, míg világszerte elismert mozisztárrá vált. Óriási sikert aratott a kritika által is nagyra értékelt A hatodik érzék (The Sixth Sense) című kasszasikerben, amely a Walt Disney Company legnagyobb sikere volt 1999-ben, s minden idők tizedik legnagyobb bevételét hozta. 1998-ban az Armaggeddon című sikerfilmben szerepelt, amely abban az évben szintén a Disney csúcssikerének bizonyult.

Bruce Willis adatlapja Bruce Willis összes filmje

32

Edward Norton

Edward Harrison Norton 1969. augusztus 18-án született a Columbia állambeli Boston-an. Apja, Edward Mower Norton Jr. Vietnamban szolgált, anyja Lydia Robinson angoltanár volt. Két kisebb testvére van, Molly és Jim. A Yale egyetemen szerzett diplomát történelem szakon. Egyetemista korában is szerepelt több színházi darabban, ezután döntött úgy, hogy színész lesz. 1996-ban debütált a legbelső félelem című filmben, melyben Richard Gere mellett láthattuk. A játékáról pozitívan nyilatkoztak a kritikusok, és rögtön megnyerte a Golden Globe-díjat a legjobb férfi epizódszereplő kategóriában. 1998-ban az Amerikai História X-ben játszott, majd 1999-ben Brad Pitt és Helena Bonham Carter oldalán csillogtatta meg tehetségét a Harcosok Klubjában. Hogy felkészüljön a forgatásra, a film előtt bokszolni tanult. 2000-ben rendezte első filmjét, a Keeping the faith-et, avagy az Ég velünk!-öt. Ezután pár évig eltűnt a reflektorfényből, de 2002-ben főszerepet kapott a Hannibal-trilógia befejező részében, a Vörös Sárkányban Ralph Fiennes, Anthony Hopkins és Harvey Keitel mellett. Ugyanebben az évben szerepelt az Utolsó éjjel-ben. Előbbi megosztotta a közönséget, de a sikere így is megkérdőjelezhetetlen. A 2000-es években rendkívül sok filmben szerepelt: 2003 - Olasz meló, 2005 - Mennyei királyság, 2005 - San Fernando völgye, 2006 - A mágus, 2006 - Színes fátyol. 2008-ban lehetőséget kapott egy újabb főszerepre, ezúttal egy Marvel-filmben tűnt fel Bruce Bannert/Hulk szerepében. Átírta a forgatókönyvet, ám a filmet vegyesen fogadták. Habár arra számított, hogy ismét ő játszhatja a karaktert a Bosszúállókban, Mark Ruffalo-val leváltották. Később már nem is bánta a döntést, mondván, ha a szerephez lett volna kötve, nem játszhatott volna olyan filmekben, mint a Holdfény Királyság, vagy a Grand Budapest Hotel (mindkét sikerfilmet Wes Anderson rendezte), illetve a szintén '14-es Oscar-díjas Birdman. 2016-ban egy drámában, a Váratlan szépségben számos A-listás hollywoodi sztár mellett láthattuk. Több filmes is azon az állásponton van, hogy Nortonnal nem könnyű együtt dolgozni, mert túlságosan komolyan kezel mindent. Több emberrel is összeveszett emiatt. Öt éve házas, a felesége Shauna Robertson, kanadai producer. Egy gyerekük van. Norton a Baltimore Orioles baseballcsapat rajongója. Van pilóta engedélye, szenvedett már légibalesetet. 2012-ben James McAvoy és Woody Harrelson társaságában részt vett egy jótékonysági focimeccsen.

Edward Norton adatlapja Edward Norton összes filmje

33

Julia Roberts

Julia Roberts (született: Julie Fiona Roberts, Atlanta, Georgia, 1967. október 28.) Oscar-díjas amerikai színésznő. Gyermekkorában imádta az állatokat. Eredetileg állatorvos akart lenni, de később újságírónak tanult. Bátyja hollywoodi sikerein felbuzdulva Julia is megpróbálkozott a színészettel. Első áttörése 1988-ban volt a Mystic Pizza és a Satisfaction című filmmel. Az 1990-ben az Acél magnóliák című filmben megformált szerepéért Oscar-díjra jelölték a legjobb női mellékszereplő kategóriában. Julia legnagyobb sikerét a Pretty Woman (Micsoda nő) című alkotás hozta, amiben egy prostituáltat alakított Richard Gere oldalán. Az alakításért a legjobb női szereplő Oscar-díjra jelölték. A következő években nagy költségvetésű romantikus komédiákban játszott. Az Erin Brockovich című alakításáért életében először elnyerte az Oscar-díjat. Roberts volt az első nő a 20 millió dollárosok klubjában, amikor aláírta erről az összegről az Erin Brockovich szerződését.

Julia Roberts adatlapja Julia Roberts összes filmje

34

John Travolta

John Joseph Travolta 1954-ben született New Jersey államban. A hatgyermekes családból származó, immár világhírt elért John Travolta kezdeti színházi kísérletek után 1976-ban forgatta első filmjét, méghozzá egy horrortörténetet (Carrie). Utána gyors egymásutánban jöttek a jelentősebbnél jelentősebb szerepek az olyan népszerű, általában zenés filmekben, mint a Grease és a Szombat esti láz. Az ezeket követő hullámvölgyből egy csapásra újra az élre, a keresett világsztárok közé került a Ponyvaregényben nyújtott kiváló alakításával. Oscar-díjra már kétszer nevezték, legutóbb az említett Quentin Tarantino-féle Ponyvaregényért, a drogos bérgyilkos félig komoly, félig komikus megformálásáért. Golden Globe-díjra pedig négyszer jelölték és ötödszörre a Szóljatok a köpcösnek című filmben játszott szerepéért meg is kapta e rangos kitüntetést.

John Travolta adatlapja John Travolta összes filmje

35

Morgan Freeman

Morgan Freeman 1937. június elsején született Tenesse-ben, és a Los Angeles-i tanulmányai után több évet szolgált az Amerikai Légierőnél gépészként, ahol azt tervezte, hogy vadászpilótaként épít karriert, de végül a színészet mellett döntött (emellett megszerezte a pilóta-engedélyét is). Saját bevallási szerint döntésére nagy befolyással voltak Gary Cooper filmjei. Első színpadi szereplése a Hello, Dolly című musicalban volt. A ’70-es években számos színdarabban tűnt fel, első Tony-jelölését (nívós színházi díj) a The Mighty Gentsben nyújtott 1978-as alakításához köthető. A híres Coriolanus-szerepe után pedig megnyerte a rangos Obie-díjat (2008-ban visszatért a Broadway-színpadára is.) Karrierjének kezdtenén többnyire sorozatokban tűnt fel, első főszerepét a Who Says I Can’t Ride a Rainbow című gyerekeknek szóló kalandfilmben kapta. Mára az amerikai filmgyártás egyik legelismertebb figurájává vált. A nyolcvanas évek végén kétszer is jelölték Oscar-díjra, először a Hamis riportban, másodszor (1987) a Miss Daisy sofőrje (1989) című filmben nyújtott alakításáért. Freeman 1989-ban évben szerepelt a kultikus Az ötvennegyedik hadtest (1989) című háborús drámában. A ’90-es években meredeken ívelt felfele a karrierje az olyan filmeknek köszönhetően, mint a Hiúságok máglyája (1990), a Robin Hood, a tolvajok fejedelme (1991) vagy a Nincs bocsánat (1992). Freeman 1993-ban rendezőként is bemutatkozott, első önálló filmje a Bopha (1993) volt, ezután indította el saját produkciós cégét, a Revelation’s Entertainment-et. A 3. Oscar-jelölését a kultikussá vált Remény rabjaiban (1994) nyújtott alakításáért kapta, de emlékezetes teljesítményt nyújtott a Hetedik (1995) és A gyűjtő (1997) című filmekben is, melyekben sorozatgyilkosokat alakított. Karrierje töretlen maradt az ezredforduló után is, szerepet többek között A rettegés arénája (2002) és a Millió dolláros bébi (2004) című filmekben is, utóbbiért Oscar-díjjal jutalmazta a Filmakadémia. Freeman narrálta Steven Spielberg a Világok harca (2005) filmjét, majd Christopher Nolan Batman-mozijaiban Lucios Fox szerepében tűnt fel (Batman: Kezdődik! – 2005, A sötét lovag – 2008, A sötét lovag: Felemelkedés – 2012). A 2000-es évek végén két megindító alkotásban kapott szerepet: A bakancslista (2007), Invictus - A legyőzhetetlen (2009). Utóbbiért számos rangos díjat nyert. Az elmúlt években a scifitől a vígjátékokon át az akcióthrillerig számos különböző műfajú filmen láthattuk: Red (2010), Feledés (2013), Transzcendens (2014), Lucy (2014). 2010-től ő a narrátora a Discovery Science nagysikerű tudományos ismeretterjesztő műsorának, mely a Morgan Freeman: A féreglyukon át címet viseli. A széria jelenleg az ötödik évadánál jár. Morgan Freemant nem afro-amerikai vonatkozású filmszerepei tették rangos művésszé, és hangsúlyozta is, hogy a rasszizmus felszámolásának egyetlen módja, ha nem tesszük állandóan beszédtémává azt, hanem túllépünk a bőrszín kérdésén. Karakteres hangja és finom modora rendkívül flexibilis színésszé tették. Kétszer volt házas: Jeanette Adair Bradshaw-val 1967-től 1979-ig, Myrna Colley-Lee-vel 1984-től 2010-ig. A Katrina hurrikán pusztítása után a katasztrófa károsultjainak egyik legfőbb támogatója volt.

Morgan Freeman adatlapja Morgan Freeman összes filmje

36

Jet Li

"Mikor képes vagy túltekinteni a hírnév és szerencse illúzióján, mikor képes vagy átlátni a materializmus ürességén, rájössz, hogy az egyetlen, ami számít, a lelki nyugalom folyamatos fenntartása" - Jet Li kínai harcművész és színész. Gyermekként lett Kína nemzeti vusubajnoka, és öt éven keresztül tartotta a címet. Tizenhét évesen visszavonult a versenysporttól. 1982-ben Shaolin templom című filmjével lett országosan ismert, majd kritikusok által is elismert epikus vusufilmekben játszott, mint például a Kínai történet vagy a Hős. Hollywood is felfedezte, először rosszfiú szerepeket kapott, majd 2000-ben az Öld meg Rómeót! című filmben már főszereplőként játszott. Számos más amerikai produkcióban is szerepelt, Jackie Channel játszott együtt A tiltott királyságban, Brendan Fraserrel pedig A múmia: A Sárkánycsászár sírja című produkcióban. 2010-ben A feláldozhatók című akciófilmben volt látható többek között Sylvester Stallone és Jason Statham oldalán, valamint ennek folytatásaiban. Jet Li szingapúri állampolgár is, második feleségével és két kislányukkal él. Kézlenyomata szerepel a hongkongi Csillagok sugárútján. Li hívő buddhistaként úgy véli, az élet nehézségein a vallási alapokon nyugvó filozófiák képesek átsegíteni az embert. A hírnévről úgy véli, olyasmi, ami felett nincs hatalma, így nem foglalkozik vele. Szerinte minden, amit valaha is mondani akart a világnak, fellelhető három filmjében: a Hősben, a Félelem nélkülben és A nyakörvben. A színész úgy gondolja, a Hős üzenete, hogy a személyes szenvedés nem bír olyan jelentőséggel, mint egy nemzet szenvedése. A nyakörv megmutatja, hogy az erőszak semmire sem megoldás, míg a Félelem nélkül a személyes fejlődésről szól, egy férfiról, aki rádöbben, hogy a legnagyobb ellensége saját maga. "A legnagyobb fegyver a mosoly és a legnagyobb erő a szeretet.” ... még sohasem harcolt a való életben és nem is szeretné ilyesmire használni a képességeit...

Jet Li adatlapja Jet Li összes filmje

37

Jessica Biel

Jessica Claire Biel 1982. március 3-án született Elyben, Minessotában, az Egyesült Államokban. Édesanyja, Kimberly háztartásbeli, édesapja, Jonathan a General Electricnél dolgozott. Egy öccse van, Justin. A család élt Texasban, Connecticutban, Illinoisban és Woodstockban, végül Coloradóban telepedtek le. Jessica a Fairview High School után a Tufts Universityn tanult. Gyerekkorában focizott és tornázott, és eleinte inkább az éneklés foglalkoztatta. Kilenc évesen már musicalekben szerepelt, majd tizenegy éves korában felfedezte egy Los Angeles-i ügynökség. Első filmszerepét az It’s a Digital World című musicalben kapta. Tizennégy éves korában megkapta Mary szerepét a Hetedik mennyország című sorozatban, ami meghozta számára az áttörést, és olyan filmekben kapott szerepet, mint a Ulee aranya (1997) és az Látástól Mikulásig (1998). Biel következő nagy dobása a Breat Easton Ellis regényéből forgatott A vonzás szabályai (2002) volt, ami kultuszfilmmé nőtte ki magát a bemutató után, majd olyan kasszasikerekben szerepelt, mint A texasi láncfűrészes (2003) és a Penge: Szentháromság (2004). Jessica sok műfajban kipróbálta magát az évek során, játszott romantikus komédiában (Elizabethtown – 2005), kosztümös filmben (A mágus - Illúzionista – 2006), drámában (A bátrak hazája – 2006), de szinkronszínészként közreműködött az Az 51-es bolygó (2009) című animációs filmben is. A Könnyed erkölcsök (2008) című film két betétdalát a színésznő énekli. Az elmúlt években Bielt olyan filmekben láthattuk, mint A szupercsapat (2010), Az emlékmás (2012), a Hitchcock (2012), eddigi utolsó munkája a Emanuel másik élete (2014). Párja Justin Timberlake, akivel 2012-ben házasodtak össze Olaszországban.

Jessica Biel adatlapja Jessica Biel összes filmje

38

Kevin Costner

Kevin Costner 1955. január 18-án született Kalifornában. A család az apa cége miatt sokszor költözött, ezért Kevinnek gyermekkorában nem sok barátja akadt. A középiskolában változott csak meg a helyzet, miután elkezdett baseballozni, melynek köszönhetően sportolóként hamar számottevő népszerűségre tett szert. A fullertoni Kaliforniai Állami Egyetemen marketinget tanult, tanulmányai befejezése után egy építőipari cég reklámosztályán dolgozott. Egyetemi évei alatt magánúton tanult színészmesterséget. Egy repülőúton találkozott az akkoriban hatalmas népszerűségnek örvendő Richard Burtonnel, aki azt tanácsolta neki, vágjon bele a filmezésbe. Ezt követően felmondott, és Hollywoodba költözött, hogy szerencsét próbáljon, de a sikerek nem jöttek könnyen. Dolgozott kamionsofőrként, mélytengeri halászhajón és hollywoodi sztárok hazaihoz szervezett buszos túrákat is vezetett. Eleinte kisebb, jelentéktelen szerepekben játszott másodrendű filmekben. A karrierje Lawrence Kasdan 1985-ös Silverado című filmje után indult csak be. Több olyan alkotásban is szerepelt, amelyek a középiskolai szenvedélyéhez, a baseballhoz kötődtek: Baseball bikák (1988), Baseball álmok (1989). 1989-ben terjedt el a hír, hogy Farkasokkal táncoló címen rendezői babérokra kíván törni. Az emberek eleinte szkeptikusan fogadták a készülő filmet, azonban debütálása után rögtön elnyerte a kritikusok elismerését és az év egyik legnagyobb bevételt hozó filmje lett. Az alkotás 1991-ben a film 7 Oscar-díjat nyert, köztük a legjobb rendező és a legjobb film kategóriákban. A sikerek után azonban nagy bukások következtek: Waterworld - Vízivilág (1995), A jövő hírnöke (1997). 2000-ben szerepelt a 13 nap - Az idegháború című filmben, és karrierje újra felfele kezdett ívelni. 2003-ban a Fegyvertársak című filmnek egy személyben volt producere, rendezője és főszereplője is. Az Apátlan anyátlanokban (2005) nyújtott alakításáért mellékszereplő kategóriában elnyerte a San Francisco-i Filmkritikusok díját. A Vállalati csalódások, melyben Ben Affleck és Tommy Lee Jones mellett játszott, jó kritikákat kapott és sokak szerint esélyes volt az Oscar-díjra, de végül még a jelöltek közé sem került be. 2013-ban Az acélember című filmben a főszereplő mostohaapját, Jonathan Kentet alakította. 2012-ben a Hatfields & McCoys című minisorozatban nyújtott alakításáért Emmy-díjat kapott. 2013-ban szintén a westernsorozat béli alakításáért Golden-Globe-díjjal jutalmazta a szakma.

Kevin Costner adatlapja Kevin Costner összes filmje

39

Samuel L. Jackson

Az atlantai Morehouse College dráma szakán végzett, ezt követően számos színpadi produkcióban vett részt. Még főiskolai hallgatóként kapta első filmszerepét a "Together for Days"-ben. Spike Lee Dzsungelláz (Jungle Fever) című filmjének narkós szerepéért a Cannes-i Filmfesztiválon a szokásoktól eltérően mellékszereplő kategóriában adományoztak neki díjat, továbbá elnyerte vele a New York-i Filmkritikusok díját is. Jackson rendkívül aktív fekete polgárjogi harcos. A '70-es években csatlakozott a Negro Ensemble Company társulatához, ahol Morgan Freeman is színészkedett. A Ponyvaregény (Pulp Fiction) filozófikus bérgyilkosának megformálásával nevét örökre beírta az amerikai filmtörténetbe. Az alakításért Oscar- és Golden Globe-jelölést kapott, a Brit Akadémia díját pedig el is nyerte a legjobb mellékszereplő kategóriában.

Samuel L. Jackson adatlapja Samuel L. Jackson összes filmje

40

Vin Diesel

Vin Diesel Mark Vincent néven született 1967. július 18-án New Yorkban. Nevelőapján (színházi rendező) keresztül került először kapcsolatba a színészkedéssel. 15 évesen kezdett el edzeni és 17 éves korában már kidobóként dolgozott. Főiskolán angol nyelv és irodalom szakon tanult 3 évig, majd otthagyva tanulmányait színészi ambíciókkal Los Angelesbe költözött. Hiába volt tapasztalt színpadi színész, nem kapott munkát Hollywoodban. A sikertelen próbálkozások után visszament New Yorkba. 1995-ben megírta a Multi-Facial című film forgatókönyvét, melynek egy személyben volt rendezője, producere és főszereplője is. A filmet levetítették a Cannes-i Filmfesztiválon is. 1997-ben ismét írója, rendezője és főszereplője volt a Árnyékból a fényrenek, mely a Sundance Filmfesztiválon debütált. Bár a produkciót méltatták a kritikusok, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az 1998-as év azonban meghozta számára a hosszan érlelt áttörést. Miután Steven Spielberg látta őt a Multi-Facialben (1998), szerepet ajánlott neki a Ryan közlegény megmentése című filmben, melyet a Szuper haver (1999) követett. Ezt követően olyan akciófilmekben láthattuk, mint az Into Pitch Black (2000), a Pitch Black - 22 évente a sötétség (2000), a Halálos iramban és folytatásai (2001), az xXx (2002) vagy Riddick - A sötétség krónikája (2004) franchise részei. Legutóbb az elsöprő kritikai- és közönségsikernek örvendő A galaxis őrzői (2014) című filmben Groot hangját kölcsönözte. A forgatáson állítólag több mint ezerszer vették fel vele az: "I am Groot" mondatot. Gyerekkorában hangszálszakadást szenvedett, minden bizonnyal ennek köszönheti az azóta már védjegyévé vált mély hangját. Paloma Jimenezzel él együtt, akitől 2008-ban lánya született.

Vin Diesel adatlapja Vin Diesel összes filmje

41

Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer 1958-ban született a kaliforniai Santa Anában. Gyermekkorát Midway Cityben töltötte, majd a Golden West Egyetemre járt, ahol az Alpha Delta Pi diáklányszövetség tagja volt. 1978-ban elindult a Miss Orange megye szépségversenyen, ahol egy hollywoodi ügynök felfigyelt rá, ezután Los Angelesbe költözött, ahol folyamatosan meghallgatásokra járt. További színészi képzés és kisebb szerepek után az első jelentősebb filmszerepét a Grease 2.-ben (1982) kapta. Ugyan a kritika szétcincálta a filmet és Pfeiffert is, ennek ellenére mégis megkapta A sebhelyesarcú (1983) című gengszterfilm női főszerepét Al Pacino oldalán, melyet a Jeff Goldblum nevével fémjelzett Ármány és szőke (1985) követett. Az eastwicki boszorkányok (1987) című fantasy-horror komédiában Jack Nicholson, Cher és Susan Sarandon mellett lehetett a legifjabb boszorkány; ez jelentette a belépőt Hollywood A-listás színészei közé. A következő filmjében a Keresztanya (1988) Angela di Marco karakterének kedvéért megtanulta a brooklyni akcentust, alakításáért pedig Golden Globe-díjra jelölték. Ezt követte Az utolsó csepp (1988) című akciófilm, melyben Mel Gibson és Kurt Russell oldalán láthattuk. Karrierje ezekben az években egy meredekebben ívelt fölfelé. A Veszedelmes viszonyok (1988) című kosztümös romantikus drámában nyújtott alakításáért megnyerte a Golden Globe-díjat, de Oscar- és BAFTA-díjra is jelölték, majd olyan sikeres produkciókban kapott szerepet, mint az Azok a csodálatos Baker fiúk (1989), az Oroszország ház (1990) vagy a Krumplirózsa (1991). Tim Burton felkérésére ő formálta meg Macskanőt a Batman visszatérben (1992), amivel valóságos kultuszt teremett. Ezt követte Scorsese Az ártatlanság kora (1993) című alkotása, melyben Daniel Day-Lewis és Winona Ryder mellett tűnt fel. A ’90-es évek második felétől számos és számos sikerfilmben kapott szerepet: A hírek szerelmesei (1996), Szép napunk van (1996), Szentivánéji álom (1999), Velem vagy nélküled (1999), Temetetlen múlt (2000). 1996-ban két romantikus filmben láthatta a közönség, előbb Robert Redford oldalán játszott a Hírek szerelmeseiben majd egy másik szívtipró, George Clooney mellett alakított a Szép kis nap! című filmben. 1997-ben ismét egy drámai szerepben tűnt fel az Ezer holdban, 1998-ban egy Shakespeare adaptációban, a Szentivánéji álomban vállalt szerepet. 1999-ben két filmben játszott: Velem vagy nélküled, Tíz elveszett év. A kétezres évek egyik legnagyobb kasszasikerében, a Temetetlen múltban (2000) Harrison Ford oldalán tűnt fel, a sikereket pedig tovább növelte a Nevem Sam (2001) egyik főszerepe. 2002-ben nagy sikerrel alakította élete első negatív karakterét a Fehér leanderben (2002). Ez követően olyan filmekben tűnt fel, mint az Anyád lehetnék (2007), a Csillagpor (2007) és az Éjsötét árnyék (2012).

Michelle Pfeiffer adatlapja Michelle Pfeiffer összes filmje

42

Nicole Kidman

Nicole Kidman 1967. június 20.-án született Nicole Mary Kidman néven a Hawaii-szigeteken, Honoluluban. Apja Anthony Kidman, pszichológus, anyja Janelle Kidman, főnővér. Ausztráliában nevelkedett, és már tízéves kora óta drámatagozatos iskolába járt. Első komolyabb szerepét a BMX banditák (1983) című filmben kapta, majd négy évvel később a Vietnam (1987) című minisorozatban nyújtott alakításáért megkapta az Ausztrál Filmintézet díját. 1990-ben forgatta aMint a villám (1990) című filmet, ahol megismerkedett későbbi férjével, Tom Cruise-zal. A pár még ez év decemberében össze is házasodott. Hollywood imádta a Kidman-Cruise kapcsolatot, így 1992-ben újra együtt játszhattak a Túl az óperenciánban (1992), amely két ír bevándorló szerelméről szól. 1995-ben Bruce Wayne partnereként tűnik fel a Mindörökké Batman (1995) című filmben, melyben Val Kilmer játszotta a címszerepet. Szintén ebben az évben forgatta Gus Van Sant rendezésében a Majd\' megdöglik érte (1995) című filmet, alakítása pedig Golden Globe-díjat ért. Hosszú szünet után 1999-ben újra együtt tűnt fel a vásznon férjével Stanley Kubrick thrillerében, a Tágra zárt szemek-ben (1999). 2001-ben, miután folyamatos találgatások folytak házasságuk megromlásáról, végül elváltak. Két örökbe fogadott gyermekük Nicole Kidmannal él. Még ebben az évben szerepelt a Moulin Rouge musical filmes adaptációjában, ahol Ewan McGregor partnerét alakítja. A kritikusok pozitívan nyilatkoztak, az akadémia pedig Oscar-díj jelöléssel jutalmazta őt. 2006. június 25-én másodszor is férjhez ment, ezúttal Keith Urban countryzenészhez. 2008. júliusában megszületett férjével közösen vállalt gyermekük, Sunday Rose. 2011. januárjában tovább bővült közös családjuk Keith-tel, amikor hozzájuk került az előző év decemberében született Faith Margaret is, akit – mivel a színésznő nem tudott teherbe esni – béranya hordott ki.

Nicole Kidman adatlapja Nicole Kidman összes filmje

43

Johnny Depp

Johnny Depp (Kentucky, Owensboro, 1963. június 9. –) Golden Globe-díjas amerikai színész. John Christopher Depp II, 1963. június 9-én, vasárnap látta meg a napvilágot Owensboróban. Anyja, Betty Sue Palmer pincérnőként, apja, John mérnökként dolgozott. Két lánytestvére van (Christie és Debbie), és egy fiútestvére (Danny, aki író lett). Legjobb gyerekkori barátja a nagyapja volt, ám ő nem sokkal a család Floridába költözése után elhunyt. Floridában nőtt fel. Tizenkét éves korában az anyja vett neki egy elektromos gitárt, és Johnny különféle garázsbandákban kezdett játszani. Tizenöt évesen a szülei elváltak, és Depp az alkoholba és a drogba menekült, otthagyta a középiskolát, hogy rockzenésszé váljon. Egyszer elmesélte az „Inside the Actors Studio”-nak, hogy két héttel az iskolából való eljövetele után megpróbált visszamenni, de az igazgató azt mondta neki, hogy kövesse az álmát, és legyen zenész. A „The Kids”-ben játszott. Karrierjének indulása Nicolas Cage nevéhez fűződik, akivel Los Angelesben ismerkedett meg a 80-as évek elején. Az akkor még szintén ismeretlen színész ajánlotta be a Rémálom az Elm utcában című, ma már klasszikus horrorfilmbe. Kisebb szerepet kapott a A szakasz című filmben. Ügynöke rábeszélésére nehezen ugyan, de elfogadta a 21 Jump Street című sorozat egyik főszerepét. A bűnügyi sorozatban 3 évig szerepelt, pedig nem tervezte tovább egy évnél a tévés karrierjét. A filmes áttörést azonban az 1990-es Tim Burton rendezésében készült Ollókezű Edward hozta meg számára. Burtonnel azóta további közös filmjük is volt: az Ed Wood, Az Álmosvölgy legendája, a Charlie és a csokigyár és A halott menyasszony (ebben Depp az egyik bábszereplő hangját kölcsönözte), valamint a Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya és Alice Csodaországban és a 2012-es Éjsötét árnyék. Ez utóbbiban rendezte nyolcadszorra Tim Burton Johnny Deppet. A filmben Depp női partnerei Michelle Pfeiffer, - és immár ötödik alkalommal - Helena Bonham Carter. A Monty Pythonos Terry Gilliammel is dolgozott együtt a Félelem és reszketés Las Vegasban című filmben. A közönség kedvencévé Jack Sparrow kapitány szerepe avatta A Karib-tenger kalózai-filmekben. Ezért 2004-ben Oscar-díjra jelölték. Továbbá kapott egy jelölést az Én, Pán Péter című drámában alakított szerepéért. Jelölték a Brit Filmakadémia díjára (BAFTA-díj) is ugyanezért a két filmért. 2004-ben megkapta a Screen Actors Guild Awardot A Karib-tenger kalózai: A Fekete Gyöngy átka című filmért. A francia filmszakma elismeréseképpen César-díjat kapott 1999-ben. 2008-ban megkapta a Golden Globe-díjat a Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya című Tim Burton rendezte musicalért. Ugyanezért a szerepért jelölték Oscar-díjra is. 2009 augusztusában megjelent a Közellenségek című filmje, és még ebben az évben egy kisebb szerepet játszott a Doctor Parnassus és a képzelet birodalma című filmben (eredetileg nem tervezte, hogy játszani fog a filmben, de mivel az alkotás főszereplője, Heath Ledger meghalt, így mégis elvállalta a szerepet). 2010 februárjában Keith Richardsról, a The Rolling Stones gitárosáról forgatott egy dokumentumfilmet, saját maga rendezésében.[1] 2010 márciusában megjelent az Alice Csodaországban háromdimenziós Disney filmje. 2011. május 20-ra tervezték a negyedik A Karib-tenger kalózai film (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) bemutatóját, háromdimenziós változatban.

Listára beküldte: Zsuzska88

Johnny Depp adatlapja Johnny Depp összes filmje